Kam v okolí

Zlínské cyklostezky

Náš penzion ER1 je přímo napojen na zlínskou síť cyklostezek a umožní Vám poznat Zlínsko – kraj cyklistům zaslíbený. Celý kraj je protkán mnoha kilometry cyklostezek pro začínající i zkušené cykloturisty. Mimo samotného Zlína a okolí navštívíte např. ZOO Lešná, Otrokovice, Baťův kanál, Uherské Hradiště, Vizovice, Hostýnské vrchy a spoustu dalších míst, která Vám přirostou k srdci.

www.vmnakole.cz
www.ic-zlin.cz

Baťův památník

Tragická letecká nehoda, při níž 12. Července 1932 zahynul Tomáš Baťa společně se svým pilotem Jindřichem Broučkem nedaleko otrokovického letiště, se stala impulzem pro vznik jedné z nejpozoruhodnějších zlínských staveb – památníku Tomáše Bati.

Památník je architektonickou ikonou, která svým významem překračuje hranice České republiky a byl vytvořen ve zcela ojedinělých historických souvislostech prudkého rozvoje moderního Zlína.

Autor projektu František Lýdie Gahura vytvořil neobvyklou, ale nesmírně působivou stavbu.

www.pamatnikbata.eu

Zlínský mrakodrap

21. správní budova obuvnické firmy - zlínský mrakodrap byl jednou z prvních výškových staveb v Evropě. Po zásluze získal společně s celým průmyslovým areálem bývalých Baťových závodů ocenění Stavba století. Budova byla dokončena v roce 1938 podle projektu architekta Vladimíra Karfíka a je vysoká 77,5 metrů. Toto vrcholné Karfíkovo dílo je dnes národní kulturní památkou období funkcionalismu.

Jako konstrukční lahůdku můžeme uvést výtah - kancelář šéfa firmy o rozměrech 6 x 6 metrů s klimatizací a s umývadlem. Do výtahu můžete při návštěvě budovy nahlédnout, nachází se v přízemí. V posledním patře můžete navštívit kavárnu s terasou, ze které se vám naskytne skvělý výhled na město. Vstup na terasu je zdarma. V osmém patře budovy se nachází menší expozice, která je členěna na dvě části - Ředitelna firmy Baťa a Ideální město firmy Baťa.

www.kr-zlinsky.cz

Baťovy závody s muzeem a galerií

Nevynechejte procházku bývalými Baťovými závody, kde můžete mimo mrakodrapu navštívit Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. To má pro stálé expozice ve 14|15 Baťově institutu vyhrazeno celé 3. nadzemní podlaží. Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po druhé světové válce.

www.vychodni-morava.cz

ZOO Lešná

Rozhodně nezapomeňte navštívit ZOO Lešná s jejím krásným zámkem. Její prohlídka Vám zabere celý den a i při dvoudenní návštěvě budete mít stále co objevovat. Zlínská zoo dlouhodobě patří mezi desítku nejnavštěvovanějších turistických míst České republiky. V rámci 15 českých zoo jí v návštěvnosti patří druhé místo.

www.zoozlin.eu

Hrad Malenovice

Jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu leží jen 6 km od centra moderního Zlína. Hrad byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu, později ještě barokně upravené. V jeho držení se vystřídala řada šlechtických rodů (např. Tetourové z Tetova, Lichtenštejn - Kastelkornové, Salm - Neuburkové), posledními majiteli byli v letech 1804-1945 Šternberkové. Během návštěvní sezony se na malenovickém hradě konají různé akce - koncerty, divadelní představení, noční prohlídky a speciální prohlídky pro děti.

www.muzeum-zlin.cz

Zřícenina hradu Lukov

Hrad Lukov je zasazen do malebné přírody Hostýnských hor a jeho počátky hradu sahají do první třetiny 13. století. Najdete ho asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína.V současné době se o provoz a postupnou památkovou obnovu hradu stará Spolek přátel hradu Lukova. Výlet na hrad Lukov je nenáročný, zvládnete jej i s dětmi, dbejte ale na bezpečnost jak na skalách, tak na samotné zřícenině.

www.hradlukov.cz

Baťuv kanál

Nevynechejte návštěvu Baťova kanálu, kde si můžete půjčit člun a strávit velmi příjemné chvíle na vodě. V dnešní době je téměř celá vodní cesta v délce 52 km opravena, zprovozněno 13 plavebních komor a umožněna jak pravidelná, tak i turistická vodní doprava mezi Otrokovicemi a Petrovem, případně slovenskou Skalicí. Turisté mohou využívat 8 přístavů a 16 přístavišť. Díky stavbě slovenského přístavu Skalica se stal Baťův kanál mezinárodní vodní cestou. Vodní cesta částečně vede po řece Moravě, jinak uměle vyhloubenými kanály s řadou pohyblivých jezů, plavebními komorami (14) a dalšími vodními stavbami.

www.batacanal.cz